Orosz István emlékére
Ma délelőtt 11 órakor vettek végső búcsút a Magyar Történelmi Társulat 2007–2015 közötti elnökétől, Orosz István (1935–2024) professzortól a Debreceni Köztemetőben. Társulatunk vezetősége is elhelyezte koporsójánál a kegyelet és a megemlékezés virágait.
Pók Attila volt főtitkárunk szavaival búcsúzunk Orosz Istvántól:
„Magas homlok, a beszélgetőpartnerre figyelő, őszinte érdeklődést mutató szemek, egyértelmű, szépen formált mondatokba öntött, határozott, de mérlegelő gondolkodást tükröző beszédmód. A termőföld és művelői életének szerető ismerője és kutatója, a modern kor magyar agrártársadalmának legjobb ismerője, ugyanakkor várostörténet szerkesztője és írója. Nem pusztán egy - egy korszak részproblémáinak elmélyült forrásfeltáráson és forrásértelmezésen alapuló szakértője, hanem tág egyetemes történeti horizontú magyar történész. Az egyik legeredetibb gondolkodású huszadik századi magyar történész, Szabó István tanítványa, emberi, szakmai, oktatói habitusának méltó folytatója. Szülőföldjéhez és Debrecenhez, a debreceni egyetemhez elválaszthatatlanul kötődő, de csillagórás pillanatokban szakmáján és szűkebb hazáján túlmutató feladatokat vállaló közéleti személyiség. Politikai szerepvállalásai sem szalmailag, sem emberileg nem gyengítették, vitapartnerei és nem ellenségei voltak. Megkérdőjelezhetetlen tekintélyű professzor sok-sok hűséges tanítvánnyal. Fegyelmezett és empatikus kolléga, különleges, rendkívül megtisztelő feladat volt számomra, hogy 2007 és 2015 között segíthettem Orosz Istvánt a Magyar Történelmi Társulat vezetésében. Ideális első számú vezető volt, érdemben egyeztetett munkatársaival, mérlegelt, majd egyértelmű döntést hozott. Ha probléma merült fel, megoldást keresett, nem bűnbakot.
Egyik interjújában beszélt arról, hogy a folyamat láttatása a legfontosabb történetírói feladat. Pályafutása során igen bonyolult társadalmi, gazdasági, politikai, kulturális folyamatokat magyarázott és értelmezett, munkássága arra emlékeztet, hogy az őszinte és tevőleges humanizmust nem utalhatjuk a múlt emlékei közé.”
Fotó: www.unideb.hu
Levéltári Délutánok – Kulcsár Krisztina: A Pragmatica Sanctio
Date: 2024. 12. 10. 17:00
A Magyar Nemzeti Levéltár és a Magyar Történelmi Társulat előadássorozatának hatodik rendezvénye
Antemurale Christianitatis – Közép-Európa és a Nyugat-Balkán, a Kereszténység Védőbástyái
Date: 2024. 12. 08. 09:00 - 2024. 12. 09. 18:00
Konferencia a Magyar Királyság történetéhez és az Oszmán Birodalom elleni harchoz szervesen kötődő országok középkor végi helyzetéről
A magyar zsidóság üldözése és mentése 1941–1945
Date: 2024. 11. 28. 10:00
A Svájci Nagykövetség konferenciája az ELTE Bölcsészettudományi Karán
Horthy-korszak: hagyomány és társadalmi modernitás között
Date: 2024. 11. 27. 17:00
Ablonczy Balázs előadása A mi 20. századunk című ismeretterjesztő rendezvénysorozat keretében
"Tanácsok a múltról a jelennek"
Date: 2024. 11. 26. 14:00
Tudományos ülés Nyíregyházán a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából